آموزش رایگان در صندوق پستی شما !


You are here

تضعیف امنیت به امید برقراری امنیت


نوشته شده توسط: مدیر بخش آموزشی در ۳۰ بهمن ۱۳۹۴

تیم درسنامه کم پیش می‌آید در مورد اخبار دنیای تکنولوژی صحبت کند زیرا درسنامه یک وبسایت آموزشی است تا وبسایتی خبری در زمینه فناوری اطلاعات. در ۵ سال و نیمی هم که از فعالیت درسنامه می‌گذرد پیش نیامده در مورد اخبار مختلف واکنش نشان دهیم. اما امروز می‌خواهیم این سنت را بشکنیم و به یکی از اخباری که این روزها حرف و سخن‌های زیادی را به همراه داشته بپردازیم. دلیل این کار هم به اهمیت بحث و نکات آموزشی‌ای و اخلاقی‌ای که در پی دارد باز می‌گردد. 

بحثی که می‌خواهیم به آن بپردازیم کشمکش بین شرکت اپل و پلیس فدرال آمریکا است. ماجرا این است که شرکت اپل حکم دادگاه برای شکستن قفل آی‌فون یکی از مهاجمان کشتار سن‌برناردیتو را رد کرده است و در اقدامی کم‌سابقه در روز ۲۷ بهمن سال جاری (۱۶ فوریه ۲۰۱۶) بیانیه‌ای منتشر کرده با عنوان پیامی به مشتریانمان.

استدلال اپل در این بیانیه این است که در حال حاضر داده‌های کاربران بر روی سیستم عامل آی‌او‌اس رمزگذاری می‌شوند و این تنها راه حفاظت از اطلاعات در مقابل هکرهاست. برای اجرای حکم دادگاه، این شرکت باید نرم‌افزاری را به وجود بیاورد- در حال حاضر وجود ندارد- که بتواند قفل تلفن‌هایی که تولید می‌کند را بشکند یا به عبارتی دیگر یک در پشتی طراحی کند. اما از طرف دیگر کاخ سفید استدلال می‌کند که تنها به دنبال دسترسی به اطلاعات یک دستگاه تلفن است و نه ایجاد در پشتی.

در این مطلب سنت‌شکن درسنامه می‌خواهیم به جنبه اخلاقی این موضوع بپردازیم. به نظر شما حق با اپل است یا پلیس اف‌بی‌آی که به دنبال دسترسی به اطلاعات گوشی یک تروریست است؟  

در پاسخ به این پرسش‌ می‌توان ساعت‌ها صحبت کرد و حتی ده‌ها دوره آموزشی در درسنامه ایجاد کرد. مانند دوره آداب الکترونیکی که اخیرا در درسنامه فعال شده است و به بحث اخلاق در اینترنت می‌پردازد.

اما پاسخ ما به سوال مطرح شده چیست؟ ما معتقدیم مقاومت اپل در مقابل درخواست دادگاه کار درستی است به سه دلیل اخلاقی زیر:‌

۱- تر و خشک نباید با هم بسوزند: درخواست اف‌بی‌آی برای تغییر در ساختار آی‌او‌اس تر و خشک را با هم می‌سوزاند. استفاده تروریست‌ها از سیستم‌عاملی رمزگذاری شده، نباید باعث شود ساختار آن طوری تغییر داده شود که میلیون‌ها کاربر آی‌فون چوب آن را بخورند و دسترسی‌شان به یک سیستم عامل و ابزار امن که بتوانند به آن اطمینان کنند از بین برود. به بیان دیگر پلیس آمریکا با این درخواست حق مسلم افراد که داشتن حریم خصوصی است را زیر پا می‌گذارد.

۲- دنیای امنیت دیجیتال دنیای صفر و یک است: برخلاف ادعای پلیس فدرال آمریکا که اعلام کرده تنها می‌خواهد به محتوای آی‌فون یکی از تروریست‌های سن برناردینو دسترسی پیدا کند و دیگر از آن استفاده نخواهد کرد، باید گفت که دنیای امنیت دیجیتال دنیای صفر و یک است به این صورت که اگر شما برای پلیس آمریکا، سازمان امنیت ملی آمریکا یا هر شرکت یا فردی دسترسی ویژه یا همان در پشتی ایجاد کنید، آن سیستم دیگر امن نیست و همانگونه که پلیس آمریکا می‌تواند ساختار امن آی‌اواس را دور بزند، خلافکاران مجازی هم راهش را پیدا خواهند کرد.

۳- در پشتی یعنی دادن امکان سو استفاده به دیگران: همانگونه که در نکته قبلی اشاره شد، با ایجاد در پشتی اف‌بی‌ای تنها سازمان نخواهد بود که ساختار امن آی‌اواس را دور می‌زند، خلافکاران سایبری، سازمان‌های جاسوسی و… هم راه مشابه را دیر و یا زود پیدا می‌کنند. علاوه بر این هیچ تضمینی وجود ندارد که از این در پشتی یا حفره امنیتی سو استفاده نشود، به عنوان مثال یک مامور اف‌بی‌ای ممکن است در جهت منافع خودش از آن استفاده کند تا از یک نفر باج‌گیری کند.

در نهایت از نگاه تیم درسنامه حریم خصوصی افراد بر همه چیز ارجح است و نباید به خاطر امنیت آن را فدا کرد. عکس بالا این مورد را به خوبی نمایش می‌دهد. اگر خانه خود را خراب کنید تا در اطراف آن حصار بکشید، در نهایت کجا زندگی خواهید کرد؟ یا به عبارتی دیگر آیا با تضعیف امنیت می‌توان امنیت برقرار کرد؟ 

نظر شما در این زمینه چیست؟ آیا شما با دیدگاه درسنامه موافق هستید یا نه؟ منتظر نظرات شما درقسمت نظرات یا در شبکه‌های اجتماعی هستیم.

 

نظرات

به نظر من سازمانهای امنیت ملی امریکا بتونن خودشون این کار رو انجام بدن! به هر حال این تکنولوژی اپل سالهاست که در موبایلها وجود داره و حتما سازمانهای جاسوسی برای این مشکل راه حلی دارن. از طرفی شرکت اپل تحت قوانین ایالات متحده امریکاست و در صورتی که امنیت ملی در معرض خطر باشد چاره ای جز اجرای دستور را ندارد ولی از طرف دیگر قدرت امنیت این شرکت با این کار پایین می آید و ضربه ای به این شرکت خواهد بود و در ذهن دیگران امنیت این شرکت دچار ضعف خواهد شد. به نظر من این یک بازی رسانه ای است و در سطح فوق محرمانه اپل میتواند این اطلاعات را در اختیار سازمان اطلاعات امریکا قرار دهد.

با نظر شما کاملا موافقم. به نظر من هم اپل بیشتر از کیفیت محصولاتش از بازی‌های رسانه‌ای سود میبره

با نظر شما موافقم ،یک امر غلط و غیر اصولی از یک منشاءبه ظاهر اظطراری ومصلحت اندیشانه به نفع حقوق عمومی شروع میشود ولی به مرور تبدیل به بدعتی میشود که نهایتا به ضرر کلیت همان جامعه خواهد بود. مثال های عینی و ملموسی در تاریخ معاصر کشور خودمان در این رابطه قابل استناد است. بادرود وسپاس

من از رمزنگاری و اینها سر در نمیارم، ولی اگر میشد که خود اپل اون طرف رو ره گیری کنه و با FBI همکاری کنه، فکر نکنم کار بدی باشه، به هر حال هر موضوعی ابعاد متفاوت و گاهی متناقض داره، اگر امنیت دیجیتال خیلی مهمه که هست ، امنیت کشور(هر کشوری باشه فرقی نمی کنه) هم مهمه.
ولی خیلی از مسائل دور و بر ما که به نظر خیلی هامون متناقض هست و فکر میکنیم که نمیشه به هر دو هدف برسیم(در اینجا امنیت دیجیتال و امنیت از دست یک تروریست) رو با همکاری و هم دلی سازمان های درگیر میشه حلش کرد، ولی افسوس که هر کسی منافع کوتاه مدت خودش رو دنبال میکنه و اگر اپل مثلا بگه باشه بیا کاری کنیم نه سیخ بسوزه نه کباب به احتمال زیاد نه تنها FBI قبول نخواهد کرد بلکه تازه میخاد امتیازات بیشتری بگیره و میگه نه این خیلی کمه و ما بیشتر از اینها میخوایم. متخصصان امنیت دیجیتال هم همینطورن و اونها طرف اپل رو میگیرن و طبیعتا اون رو بهتر از یک سازمان امنیتی درک می کنن.
به هر حال هر مسئله ای چالش های متنوعی داره به نظرم. که نظر دادن ماها بیشتر عوام نگری هست. و نتیجه نهایی شاید بیشتر از هر چیزی تحت تاثیر دست و پنجه نرم کردن قدرتها(FBI و اپل)هست.

حق با اپل است.

به نظر منم این یه بازی رسانه ایه. شک ندارم که همین الان هم اپل اطلاعات کاربران رو داره در اختیار سازمان های جاسوسی آمریکا و اسرائیل قرار میده و فقط این بازی رو راه انداختن که اذهان عمومی رو گوگل بزنن.

این یک ترفند تبلیغاتی است تا بتوان ضمن متوجه کردن اذهان عمومی به کیفیت و قدرت برنامه نویسی که پایلوت آن با نام شرکت اپل شروع شده هم ارزش سهام آن را بالا ببرند و هم اینکه تبلیغی بر آزادی و حریم خصوصی داده باشند.
از طرفی قدرت دسترسی ارگانهای امنیتی به داده‌هایی بیش از عموم باعث امنیت می‌شود که البته همیشه امکان سوء استفاده در هر کاری وجود دارد که نباید خدمات مهمی و با ارزش را قربانی معدود سوء استفاده‌ها و برداشتهای ناصحیح نمود.
فلذا دسترسی بیشتر البته محدود و قانونمند حق هر حکومتی می‌باشد.

به نظر نمیشه اینجا داوری انجام داد. چون از دیدگاه من ممکنه اون طرف بیگناه باشه و از دیدگاه دیگری این فرد گناهکار. دقیقا مانند موقعیتی که ما در بعضی کشورها میبینیم که مردم دستگاه‌های امنیتی را قبول ندارند و مخالف آنند. از این جهت شرکت اپل کار درستی را انجام می‌دهد.

به نظر من هر طراح فهمیده‌ای در این دنیا ، به دلیل وجود تناقض میان گروه‌ها و افراد، قطعا راهکارهایی برای حفظ و تضمین بقای خود در محصولات، افکار و رفتار خود خواهد داشت .از آنجایی که این شرکت هم بسیار فهمیده و پایدار بوده ، قطعا راهکاری برای تمام خواسته‌ها دارد و میتواند این کار را انجام دهد. اما اینکه به درخواست کسی کاری را انجام دهند که نهایتا منجر به تضعیف خودشان در این بازی میشود (به دلیل پایین آمدن امنیت از دید مشتریان اعتبار اپل تضعیف میشود ) من فکر نمیکنم!!!

حالا بر میگردیم به بحث درستی یا نادرستی این کار : حریم خصوصی افراد در دنیای دیجیتال بسیار کمرنگ است یعنی نمیتوان به قطع مرز حریم خصوصی افراد را مشخص کرد. اما اینکه هرکس میتواند دارای امنیت و حریم خصوصی باشد کاملا مسلم است. اسم امنیت یعنی داشتن فضای امن و در آن قید نشده برای چه کسی (تروریست یا سازمان امنیتی) .
بنابراین با اینکه با انجام کارهای اشتباه (تروزیستی ،جاسوسی و ...) 100% مخالف هستم، اما کسی حق تجاوز به حریم خصوصی هیچ شخصی که ثابت نشده است اشکال دارد را ندارد.
از کاریکاتوریست طرح بالای مطلب هم برای کار قشنگش تشکر میکنم .
امیدوارم دنیایی مملو از انسانهای خوب داشته باشیم و همه در حریم خصوصی خودشون به خوشی و کمک به هم بپردازند (نه ترویج کارهای زشت و ضرر به دیگران).
موفق ، شاد و سالم باشید .

من نظر اول رو که فرستادم ، دیدم نوشته "نظر شما ثبت شده و پس از تائید مسئولان وب سایت منتشر خواهد شد" و با دیدن این متن گفتم این نکته رو هم اضافه کنم که از دید کلان، مسئولان مملکتی هم -برای هر کشور و دیاری که باشند- دقیقا دید مسئولان همین سایت را دارند. میگویند "تا ما بررسی نکنیم که چیزی درست است یا نه، نمی خواهیم آن را منتشر کنیم و گاها قبل از بروز حادثه، از وقوع آن جلوگیری کنیم".

شاید برخی فکر کنند این حق را دارند که این دید را داشته باشند اما خود این کار میتواند منجر به ایجاد شبهه بشود .دلیل آن هم استقلال طلبی برخی افراد است که میتوانند از آن هم استفاده و هم سوءاستفاده کنند . استفاده برای جلوگیری از هرج و مرج -------- سوءاستفاده در تجاوز به حریم خصوصی دیگران.

من شخصا با کار اپل موافقم که با پلیس امنیتی مخالفت کرده (حال اینکه شاید برای منافع خودش این کار را انجام داده باشد و شاید هم این فقط ظاهر ماجراست و در خفا کارشان را انجام داده باشند .... ).

من از سایت شما بسیار راضی هستم و امیدوارم همیشه پیشرفت کنید و این مطلب هم به دلیل همخوانی با موضوع برایتان نوشتم .

به امید داشتن دنیایی بهتر .

Pages

ارسال نظر


ایده بکر:
عکاسی دیجیتال ، بلاگ نویسی ، جستجو در اینترنت ، مدیریت زمان ، سواد رسانه ای و رزومه نویسی از موضوعاتی است که به صورت عمومی می بایست هر کس در مورد آن بداند. کلاس های آموزشی زیادی هست که می توانید با ثبت...